ZDRAVÝ KŮŇ

EMS-Metabolický syndrom u koní, část druhá

Ve druhém pokračování článku na téma metabolický syndrom u koní si odpovíme na otázku: „Máme diagnózu, a co teď?“

1. dieta

  • Doporučuje se podávat pouze seno v množství 1,5 – 1% aktuální tělesné hmotnosti (tj. pro poníka o hmotnosti 300 kg 4,5kg – 3 kg sena/ den). Vypočítáte si to tak, že tělesnou hmotnost koně vynásobíte číslem 1,5 (1) a vydělíte 100. Máte množství sena v kg na den.
  • Seno se doporučuje namáčet několik hodin před zkrmením ve vodě, vyplaví se tím jednoduché cukry. Pozor však na to, že současně se vyplavují i minerální látky a seno může při dlouhodobém máčení začít kvasit! Nezkrmené namáčené seno je náchylnější k růstu plísní a bakterií.
  • Koni nepodáváme žádné pamlsky, muesli, granule, jablka, jádro, cukr, pečivo.
  • Pastva velmi omezeně, s náhubkem, omezená doba pasení.
  • Vhodné je přidávat do krmení koncentrovaný doplněk vitamínů a minerálů (pozor na častý obsah cukrů – melasa, dochucovadla).
  • Komerční směsi pro koně s EMS – doporučuji prostudovat složení než koupíte.
  • Pozor na to, že i seno může být pro koně velmi chutné a výživné, viz. článek o krmení – https://www.zdravy-kun.cz/vyziva-koni-2-cast-od-teorie-k-praxi/ . Obecně pokud kůň není pod lidskou kontrolou, tak má tendenci sežrat více než je dobré a efekt se nedostavuje.
  • Co se týče používání náhubků a sítí s malými oky, je tu riziko zvýšené abraze (opotřebování) řezáků, zejména jedniček horních i spodních, viz. obrázek níže. Doporučuji hlídat a kontrolovat.

2. pohyb

  • Zátěž a pohyb je pro koně s EMS lékem (pokud zrovna neprobíhá epizoda schvácení).
  • Pohyb zvyšuje senzitivitu k inzulínu. Pomáhá snižovat jeho hladinu v krvi.
  • Čím déle je kůň pohybován, tím delší reziduální efekt.
  • Dlouhé projížďky na vhodném terénu jsou perfektní. Pravidelně!
  • Pohyb a dietní opatření dávkujte koni s rozumem. Příliš náhlé a intenzivní změny nedělejte. Je to jako u lidí, nejlepší je disciplína, postupně a vytrvat dlouho. Udělejte svému koni zkrátka dlouhodobě nový dietní a tréninkový plán. Myslete v řádech měsíců a let. Nechtějte efekt za 3 týdny. Dodržujte ho a vytrvejte.
  • Když už nezvládáte pravidelně koně pohybovat tak alespoň omezte příjem, ale pohyb významně přispívá k hubnutí, je to totéž jako u lidí. Zrychluje metabolismus a dělá dobrou náladu (pokud nezpůsobuje bolest).
woman, horseback riding, field-3432069.jpg

3. léky

Léky přicházejí na řadu v momentě, kdy potřebujeme více pomoct s hubnutím nebo řešit intenzivněji schvácení. Obecně se doporučuje začít s body 1 a 2. Stále častěji se však setkávám s tím, že pokud se potvrdí zvýšená hladina inzulínu a EMS, lze nasadit léky za účelem zhubnutí a aby se předešlo další epizodě schvácení. Z léků lze použít účinné látky metformin, kanagliflozin, ertugliflozin, levothyroxin.  

Časem pravděpodobně přibudou nové  účinné látky a formy podávání přímo pro koně, metabolický syndrom je téma moderní doby, v minulosti nebyl ani diagnostikován, ani farmakologicky léčen. 

Shrnutí

Pokud můj kůň prodělal schvácení kopyt nebo mám obavu, že má k tomu predispozici, tak mohu požádat svého veterinárního lékaře o odběr krve a vyšetření. Na základě toho mám v ruce konkrétní výsledky, od kterých se mohu odrazit. Nebo, pokud nechci hned nasazovat léky a nemám velké problémy s kopyty, stav není vážný a nevyžaduje intenzivnější péči, mohu začít s režimem uvedeným výše, čili úpravou diety a pohybovým režimem. 

Tak či onak, já osobně vyšetření krve dělám ráda a doporučuji ho, protože mám v ruce něco, co mi pomáhá lépe a objektivněji zhodnotit celkové zdraví, posoudit kondici, zhodnotit výživu, hladinu minerálních látek, metabolické funkce, stav jater, stav ledvin, přítomnost zánětu atd. Je to za mě více profesionální přístup, ale chápu, že je to finanční položka navíc a respektuji to.  

Také často doporučuji rtg kopyt, pokud došlo ke schvácení. Pozor, rtg je potřeba dělat s odstupem cca 2 týdnů po epizodě schvácení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *