Majitelka mi ráno volala s tím, že její 30- ti letý valach, není v kondici. Ráno neměl chuť k jídlu a zdá se bez jiskry.
Klinické vyšetření
Koně jsem klinicky vyšetřila. Měl pokles tělesné teploty 36,2 °C, peristaltika byla ve všech 4 kvadrantech výrazně zpomalená, sliznice a spojivka byly naštěstí růžové, CRT mírně prodloužené a tepová frekvence 42 tepů za minutu, čili nijak zvýšená. Dechová frekvence také v normě. Kůň byl mírně apatický, nevykazoval výrazné bolesti. Rektální vyšetření odhalilo naplnění střev tvrdšími skybaly (trvdé koblížky trusu). Vzhledem k věku a zpomalené činnosti střev jsem vyslovila podezření na obstipační koliku. Majitelka neviděla koně kálet. V minulosti kůň již jednu obstipační koliku prodělal.
Terapie
Aplikovala jsem koni do žíly lék na podpoření peristaltiky a doporučila podávat osolenou teplou vodu, olej a uvařit lněné semínko (byla zima). Po 10 minutách od aplikace a krokování jsem si znovu poslechla střevní činnost. Injekce zabrala, střeva se rozpohybovala, kůň vypadal komfortněji. Majitelka nechtěla koně sedovat a stresovat zaváděním nosojícnové sondy. Minule zvládli aplikovat olej pomocí stříkaček.
Vzhledem k věku byla koni odebrána krev na hematologické a biochemické vyšetření a doporučila jsem stomatologické ošetření (poslední jsme dělali zhruba před 1 rokem), protože obstipační koliky velmi často souvisí se zubními problémy, zvláště u starších koní.
Jak to dopadlo?
Kůň postupně během dne a v noci začal kálet, začal mít zájem o krmivo, tělesná teplota se normalizovala, kolika se nezhoršovala. Zpočátku byly skybaly tvrdé, k ránu již trus byl měkký (působení oleje). Doporučila jsem pokračovat v hlídání pitného režimu, stále raději vařit lněné semínko a přidávat trochu oleje do krmení.
Krátce o obstipačních kolikách
Obstipační kolika je laicky řečeno „nepříjemná zácpa“. Trus ve střevě se nahromadí, zahustí a vyvolává diskomfort, nechutenství až kolikové projevy. Nejčastěji vzniká v zimním období, kdy není šťavnatá pastva, koně žerou především suché seno, a mohou méně pít (voda je studená, voda je zamrznutá, menší pocit žízně). Velmi často vznikají tyto koliky také při špatné funkci chrupu, zejména u starších koní nebo koní, kterým se chrup pravidelně nekontroluje.
Pokud se obstipace řeší včas, většinou lze koně ošetřit v terénu. Jsou ale i případy, kdy kůň musí strávit několik dní na infúzích a pod dohledem veterináře. Obstipát (nahromaděný trus) může poškodit střevní stěnu, pokud „stojí“ dlouho na jednom místě a je objemný. I zde platí zlaté pravidlo, čím dřív, tím líp.
Jak obstipačním kolikám předcházet?
Hlídat zdroje pitné vody a pravidelně pečovat o chrup koně. V případě podezření, nečekat a řešit včas. Lněné semínko, sůl, olej působí lehce projímavě. Podmínkou však je, aby kůň přijímal tekutiny.