Komlexní péče o zdraví koní zahrnuje mimo jiné i pravidelné kontroly chrupu. V tomto článku bych chtěla stručně shrnout základní informace.
- Jak často kontrolovat zuby? Je nutné dodržovat 1 rok a proč?
- Musí u toho být kůň sedovaný? Nešlo by to bez sedace?
- Kůň normálně žere. Zuby budou v pořádku.
- Jak zubní ošetření probíhá, aneb co si připravit? S čím počítat?
Případ z praxe na úvod:
Valach, ČT, 10 let, pravděpodobně první prohlídka zubů v jeho životě, žádné zjevné problémy s přijímáním potravy, tělesná kondice velmi dobrá, důvod kontroly preventivní vyšetření.
Otázka pro vás: Bylo vše v pořádku?
stav chrupu před korekcí, výrazně ostré hrany na spodních molárech a premolárech („stoličky“), na zubech v horní čelisti nebyly ostré hrany tak viditelné, ale pohmatem také potřebovaly korekci
stav chrupu po korekci, nejvýraznější okem viditelná změna je korekce na zubech dolní čelisti
Závěr:
Kůň by bez mého zásahu velmi pravděpodobně dokázal žrát ještě dlouho, než by mu ostré hrany začaly opravdu vadit. Je to však zbytečné, a přesně proto je dobrá prevence. Ostré hrany zbytečně dráždí a zraňují citlivé sliznice jazyka a tváří.
V tomto případu na úvod jsem chtěla především vyvrátit asi jeden z největších mýtů, na které opakovaně narážím: „Kůň normálně žere. Zuby budou v pořádku.“ Kůň bude žrát do posledního dechu, je to pud sebezáchovy.
A nyní stručně k otázkám:
Jak často kontrolovat zuby? Je nutné dodržovat 1 rok?
Tento interval je něco, jako obecně doporučená preventivní prohlídka u vašeho zubaře nebo na návštěvu dentální hygieny. Může se to individuálně lišit stejně tak u lidí, jako u koní, ale třeba i u psů či koček! Někdo zásah lékaře potřebuje častěji, někdo vydrží déle.
Protože koně nemluví a velmi dobře umí maskovat problémy, je dobré zuby 1x do roka zkontrolovat.
Musí u toho být kůň sedovaný? Nešlo by to bez sedace?
Úplně chápu vaše obavy ze sedace a radost z toho, když se jí lze vyhnout.
Kdyby to šlo bez sedace, kůň by se nehýbal a ochotně by snášel pohyby ruky v tlamě, zvuk brusky a rozvěrač, proč ne! To by šlo. Jenže kůň to většinou netoleruje úplně dobře. Je vystresovaný a brání se.
Hodně zubařů se musí obejít a obejde bez sedace a nějak to jde. Naopak většina veterinářů preferuje sedaci. Má to svůj důvod v kvalitě vyšetření a ošetření a v bezpečnosti celé procedury, jak pro koně, tak pro lidi v okolí. Samozřejmě, sedace se projeví na ceně celého zákroku.
Na fotografii vlevo je vytržený mléčný zub.
Zub byl dislokovaný a způsoboval otok tváří v důsledku nahromaděného krmiva a zánětu.
Takže, abych to shrnula: sedace má jeden jediný hlavní důvod. Umožňuje zubaři, aby si mohl zuby pořádně prohlédnout a bezpečně zbrousit. Má dodat zákroku na kvalitě.
Kůň normálně žere. Zuby budou v pořádku.
Koně nemluví a jsou perfektní v maskování. Dokud dýchám, žeru! Když už nežeru nebo nemůžu žrát, je to hodně zlé. Většinou to tak je. Spíše si všimnete úbytku hmotnosti, než že byl kůň kvůli špatnému stavu chrupu přestal přijímat krmení. Velmi často se mi to děje v praxi. Lidé si myslí, že hlavním projevem problémů se zuby je, že kůň přestane žrát. Omyl.
Začne hubnout, začne žmolkovat, bude mít v trusu nedokonale rozžvýkané krmení, ale bude se snažit žrát, protože má hlad a pud sebezáchovy.
Představte si, že vás bolí zub, ale sami si neumíte říct o pomoc. Přestanete jíst? Pravděpodobně ne. Budete se snažit jíst i přes diskomfort a bolest. Máte přece hlad.
A představte si, že jste v přírodě kořist a víte, že vaše slabina je výhodou pro predátora. Budete bolest dávat najevo? Ne, budete ji skrývat, protože na tom závisí vaše přežití.
Až už to bude tak zlé, že se nebudete schopni najíst, pravděpodobně brzy zemřete, protože nebudete dostatečně silní utéct před šelmou. Tak to je. Koně jsou sice domestikovaní, ale pořád mají instinkt přežití.
Jak zubní ošetření probíhá, aneb co si připravit? S čím počítat?
Zubní ošetření se skládá z prohlídky dutiny ústní, palpace a samotné korekce. To znamená, že v ideálním případě má váš zubař na hlavně dobrý zdroj světla, do huby se pořádně podívá, použije také stomatologické zrcátko, případně dentální sondu, aby zkontroloval jednotlivé zuby detailněji. Top zubaři mají orální endoskop. Zuby si prohmatá a zbrousí jen to, co je potřeba zbrousit. Takže není to jen o broušení, je to i samotná prohlídka. Jako u vašeho zubaře.
Zubař obvykle potřebuje kbelík čisté vody pro výplach dutiny ústní a oplachování zubařského náčiní.
Dále také obvykle zdroj pro připojení k elektřině (prodlužovací kabel), pokud používá elektrickou brusku bez aku baterie.
Dále je vhodné mít klidné prostředí, kde kůň může rovně stát a být v klidu a je kolem něho dostatek prostoru bez překážek, o které by se mohl zranit. Ideálně prostorný box.
Dále je potřeba počítat s tím, že pokud je kůň sedován, neměl by cca 1 a půl hodiny po zákroku žrát. Takže v tomto ohledu je opět nejlepší box bez sena a slámy.
Dále je dobré vědět, že pokud je kůň sedován a zubař nepoužívá stojan, bude potřeba silných paží na držení koňské hlavy. Je velkou pomocí, pokud je k dispozici důvěryhodný trám, přes který lze přehodit vodítko. Pozor, vyžaduje to docela dost síly, takže je dobré, pokud je možnost mít k sobě výpomoc.